Občanské politické hnutí „Slezská pro život“ vzniklo počátkem roku 2018 na základech předchozího stejnojmenného spolku, který byl založen v dubnu 2017. Jako jeho členové jsme se snažili aktivně zapojovat do dění ve Slezské Ostravě.

Za rok své existence měl náš spolek za sebou hodně práce, nicméně neustále narážel na jistá omezení ve své činnosti. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli založit občanské politické hnutí „Slezská pro život“, které by nevzniklo nebýt velké podpory ze strany Vás, našich spoluobčanů a obyvatel Slezské Ostravy.

Toto hnutí dále pokračuje v prosazování níže uvedených cílů. Hlavním motivem pro jeho založení byl přístup ke zdroji informací, na základě kterých pak vznikají důležitá rozhodnutí o dění v naší čtvrti, a snaha aktivně se na tomto dění podílet ve prospěch všech občanů.

Vnímáme naši městskou část jako jednu z nejhezčích v Ostravě, a proto chceme usilovat o to, aby se zde dobře žilo a pracovalo.

Slezská pro život

Náš spolek politicky neangažovaných občanů Slezská pro život vznikl v dubnu roku 2017 jako reakce na prvotní hrozbu vzniku vyloučené lokality v části Slezské Ostravy (poblíž ZOO). Do dubna 2017 jsme spokojeně žili v poměrně klidné lokalitě, kterou máme všichni rádi.

Vše se změnilo prodejem několika bytových domů ve velmi špatném stavu, které měly sloužit jako levné bydlení pro sociálně slabé. Jelikož technický stav zmíněných budov byl velmi špatný a ony byly v podstatě neobyvatelné, provlhlé a navíc neměly funkční kanalizaci, věřili jsme, že naše zákony a hlavně místní zastupitelé nedopustí, aby byly bez jakékoli rekonstrukce obydleny.

Obávali jsme se také zvýšení kriminality, poklesu tržní hodnoty nemovitostí a pozemků v okolí a zejména konce klidného života pro všechny obyvatele lokality zvané „Salma“.

Déle než dva roky jsme jednali s úřady, komunikovali se zastupiteli místními i na Magistrátu, prezentovali naše problémy v médiích. Přestože majitel jednal v rozporu se zákonem a naše složka se plnila dokumenty dokazujícími neochotu úřadů pomoci občanům, zdálo se, že nám není pomoci. Proto jsme vyrazili do ulic s peticí a začali se setkávat s občany Slezské Ostravy.

Většina z nich nám vyjádřila svoji podporu. A nejen to - dozvěděli jsme se o mnohých problémech, které je trápí a se kterými „naše“ radnice nic nedělala. A to je důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit politické hnutí Slezská pro život a kandidovat v komunálních volbách na podzim 2018 do zastupitelstva Městského úřadu Slezské Ostravy.

Ne proto, že bychom prahli po kariéře v politické sféře, a už vůbec ne pro peníze. Chtěli bychom ukázat, že je možné pro Slezskou Ostravu udělat mnohem více, aby se tady dobře žilo, abychom se nebáli pouštět naše děti do školy, aby bylo dostatek ubytování a služeb pro naše seniory, aby se zlepšila infrastruktura a hlavně – aby tady zastupitelé byli pro lidi a dělali pro ně maximum.

Rozhodli jsme se, že nebudeme pouze nadávat, ale že přiložíme ruku k dílu, stejně jako to udělali například obyvatelé Zvěřiny, kteří si svépomocí opravili hřiště, kde se pravidelně scházejí na různých akcích, nebo jako obyvatelé Heřmanic, kteří mají pivovar, organizují akce pro děti apod.

Slezská pro život

Jelikož vnímáme Slezskou Ostravu jako celek, nechceme se soustředit pouze na ty její části, ve kterých žijeme. Proto se obracíme na vás s prosbou o aktivní spolupráci. Sbíráme a vážíme si podnětů každého z Vás – chceme vědět, co Vás trápí, co byste rádi změnili a s čím bychom Vám mohli pomoci. Není nám lhostejné, co se v našem okolí děje.

Pokud Vás to, co děláme, alespoň trochu oslovilo, a pokud chcete pro svůj domov něco udělat, kontaktujte nás, prosím. Je toho určitě hodně, čeho bychom mohli společně docílit, aby se nám na „Slezské“ dobře žilo. Těšíme se na Vaše podněty. A pokud byste se chtěli podílet i aktivně na tom, co tady děláme, budeme moc rádi. A my na oplátku slibujeme, že uděláme vše pro to, abychom Vás nezklamali.

Stanovy politického hnutí Slezská pro život ke stáhnutí ZDE.

Výsledky voleb 2018