Členové výboru - Slezská pro život

1. Mgr. Iveta Vojtěchovská Žena 48 Učitelka

Iveta vojtěchovskáNarodila jsem se 23.1.1970 ve Slezské Ostravě. Vystudovala jsem gymnázium na Hladnově a pokračovala ve studiu na Pedagogické fakultě v Ostravě, obor Učitelství pro 1. stupeň národní školy se zaměřením na hudební výchovu. Vždy mne bavily jazyky a tak jsem po absolvování tehdy již Ostravské Univerzity pokračovala ve studiu francouzštiny. Následoval roční pobyt ve Francii a tříletý pobyt ve Velké Británii, kde jsem kromě studia angličtiny také učila češtinu na jazykové škole.

Po svém návratu jsem krátce učila na základní škole, pracovala v cestovní kanceláři a v Centru kultury a vzdělávání, kde jsem měla na starosti jazykové kurzy, galerii moderního umění a amatérské umělecké kroužky. Rok jsem provozovala svou vlastní školu jazyků a současně začala učit pro jazykovou školu Eschola v Porubě. V této škole pracuji dodnes jako manažerka kurzů a částečně také jako lektorka.

Mými koníčky jsou cestování a poznávání jiných kultur, jízda na koni, čtení knih a hudba. Také mám „zelené prsty“ jak by nazval Angličan každého, kdo je vášnivým zahrádkářem. Nikdy jsem nebyla v žádné straně. Nyní jsem se stala zakládající členkou politického hnutí Slezská pro život a jsem členkou výkonného výboru.

Proč jsem se rozhodla kandidovat v komunálních volbách?

Díky mému pobytu v zahraničí jsem měla možnost pozorovat, jak se žije v jiných zemích, kde mají obyvatelé prostor ovlivňovat život v okolí svého bydliště ve spolupráci se svými zastupiteli, kteří tuto aktivitu vítají a podporují. Díky tomu žijí lidé v prostředí, kde soused respektuje svého souseda, kde lidem záleží i na tom, jak to vypadá za jeho plotem a ne jen na jeho vlastní zahradě. Obyvatelé si váží místa, ve kterém žijí - jak jeho historie, tak také současnosti.

Naše rodina bydlí ve Slezské Ostravě déle než 200 let a já jsem zde prožila celý svůj život. Měla jsem možnost pozorovat, jak se Salma (část, ve které bydlím) mění v čase. Znám zdejší lidi. Jak starousedlíky, tak ty nově přistěhované. Jsou to báječní lidé a já jsem moc ráda, že jsou právě mými sousedy. Máme jedno společné – chceme žít v hezké a klidné čtvrti, kde se lidé nemusí bát vyjít večer ven, kde jsou chodníky, aby už maminky s dětmi a senioři nemuseli uskakovat do příkopu před rychle jedoucími nákladními auty a autobusy, a kde nehrozí, že si podnikatel koupí polorozpadlé domy do kterých pak nastěhuje lidi, kterým na bydlení přispívá stát a kterým nevadí, že jejich domy mají promočené zdi a postrádají kanalizaci. A právě tento případ byl tou příslovečnou poslední kapkou, která spojila nejen obyvatele Salmy, ale také blízkého okolí, kteří by zcela jistě dopad takového typu podnikání brzy pocítili.

A teprve ve chvíli, kdy jsme se opakovaně obraceli na naše zastupitele s prosbou o pomoc v této situaci, teprve v této chvíli jsme si uvědomili, že pokud si nepomůžeme sami, nikdo se nás nezastane. Tak jsme se pustili do práce a za necelé dva roky můžeme říci, že vidíme za sebou výsledky. Stálo nás to hodně úsilí i času, ale nelitujeme toho. Jsem moc ráda, že jsem měla štěstí nejen na nejbližší sousedy, kteří se do hnutí Slezská pro život zapojili, ale také na lidi z jiných částí Slezské Ostravy, kteří mají podobné problémy a rozhodli se s námi spolupracovat. To je pro mne velkou motivací pokračovat v práci, kterou jsme započali, protože všichni chceme, aby se na Slezské dobře žilo.

2. Ing. Lubomír Noga, Ph.D., MBA Muž 43 IT specialista

lubomir.noga.jpgIng. Lubomír Noga, Ph.D., MBA
Muž, 43 let
Člen výboru hnutí Slezská pro život
Předseda spolku Heřmanice dětem z.s.
Jednatel ve společnosti ISSA CZECH s.r.o.
Majitel Heřmanického pivovaru

Procestoval jsem přes 60 zemí, zdolal mnoho vrcholů ve velehorách po celém světě a pokorně se při tom seznámil s mnohými kulturami. Vždy jsem se ale rád vracel a těšil do svého rodiště Slezské Ostravy, Heřmanic, kde jsem strávil, celý svůj život.

Vysokoškolské studium jsem zahájil v Ostravě a pokračoval ve Finsku a USA. Od základní školy jsem se věnoval programování a informatice - oboru, který se mi stal celoživotním koníčkem a zaměstnáním. Jsem předsedou spolku Heřmanice dětem. Ten jsme s přispěním mých kamarádů založili v roce 2014 proto, že nám vadila naprostá absence volnočasových aktivit v Heřmanicích, především pro děti. Máme za sebou mnoho realizovaných akcí a zájem dětí se stále zvětšuje. Mezi ty nejdůležitější patří pěší a cyklistické výlety, letní olympiáda, sjíždění řek a cyklistické závody Heřmanické kolo. Tyto akce nepořádáme měsíc před volbami, ale v průběhu celého roku a máme mnoho dalších nápadů, které budeme realizovat.

Jsem hrdý na to, že se nám s kamarády povedlo vybudovat "komunitní" Heřmanický pivovar, první na Slezské Ostravě. Díky němu se nyní mnoha lidem v Ostravě, nespojí slovo Heřmanice pouze s věznicí, jako tomu bylo donedávna. Nicméně, bez velké podpory a pomoci mnoha přátel, kteří se celého projektu účastnili, by se to nepodařilo. Proto jim patří veliký dík!

Nejsem typ, který jen nečinně přihlíží a kritizuje, proto jsem se rozhodl začlenit do skupiny podobně smýšlejících přátel. Nejsme politickými matadory, ale máme zkušenosti z mnoha oborů a všichni chceme jedno – mít možnost podílet se na správě věcí veřejných na Slezské Ostravě. Doufáme, že to vyjde. Pokud ne, budeme pokračovat v tom, co jsme začali s pocitem, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách..

Životní role
Přinášet radost a štěstí své rodině, být otcem, za kterého mohou být mé děti hrdé. Hledat, rozvíjet a podporovat talent svých dětí, aktivně se účastnit jejich dospívání. Být důvěryhodným, odpovědným, dochvilným a spolehlivým. Jednat vždy s pokorou, skromně a spravedlivě, s pozitivním postojem, nadále sdružovat lidi organizováním sportovních a volnočasových akcí, udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici, být znalý. Být čestným přítelem, kolegou a partnerem. Vážit si všech, kteří se mnou spolupracují, zastupovat důvěryhodného a oblíbeného zaměstnavatele, organizátora a manažera.

3. Miroslav Neuwirth Muž 44 Obchodní manažer

Miroslav NeuwirthMiroslav Neuwirth
Muž, 44 let
Zakladatel a člen výboru Slezská pro život
Obchodní manažer v ryze české firmě Ravak a.s., vyrábějící koupelny.

"Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty (Dalajláma)"

Narodil jsem se 18.6.1974 v Ostravě. Do svých 42 let jsem bydlel v Ostravě Porubě.  V roce 2017 jsme se s manželkou Martinou a dcerou Mařenkou přestěhovali do Ostravy Heřmanic, odkud má žena pochází.

Po vyučení jsem pracoval jako mechanik pro stoje a zařízení, následně jako odborný prodejce koupelnového vybavení. V roce 1997 jsem učinil zásadní životní rozhodnutí a stal se městským policistou v Ostravě. Zde jsem pracoval 10 let. Čtyři roky jsem sloužil v obvodu Slezské Ostravy, dalších šest let v oddílu operativního zásahu. V průběhu jsem dodělal maturitu v oboru ochrana osob a majetku zaměřenou na právo. U městské policie jsem působil také ve funkci předsedy odborové organizace. Po dobu 6 let jsem zastupoval a hájil oprávněné zájmy kolegů, celkem šlo o 650 zaměstnanců městské policie. Dnes vím, že za naše práva a pořádek stojí bojovat. Práce u městské policie mi dala hodně zkušenosti v jednání s veřejností, vysoce postavenými úředníky a v neposlední řadě jsem díky působení ve Slezské Ostravě poznal svou skvělou ženu.

Po 10 letech jsem od městské policie odešel a vrátil se zpět k obchodu. Vedl jsem tým obchodních zástupců, pracoval jako samostatný obchodník a nyní pracuji již 7 let u firmy Ravak a.s. jako manažer prodeje pro region Moravy.

Mezi mé zájmy patří především rodina, domeček, zahrada, cestování a badminton. Nikdy jsem nebyl do vzniku politického hnutí Slezská pro život členem žádné jiné politické strany.

 

Můj pohled na Slezskou pro život a Slezskou Ostravu

Slezskou Ostravu jsem si oblíbil z důvodu klidného prostředí, milých lidí, kteří si vzájemně pomáhají. Sloužil jsem zde jako městský policista a seznámil se se zajímavými lidmi. Důvodem založení politického hnutí je u mne hlavně pocit uzavřené radnice lidem. Očekával bych větší otevřenost a v případě řešení různých problému ochotu spolupracovat. Má osobní zkušenost se zastupitelstvem a instinkt mi radí, zpozorni a buď ve střehu a v případě, že chceš změnit podstatnou věc musíš být členem posádky. Pozor, nechci házet všechny zastupitele do jednoho pytle, ale je jich málo. Jak říkával jeden z mých školitelů, „víš proč vymřeli dinosauři?“, „protože se neuměli změnit!“ a charaktery lidí se nemění, proto někteří velikáni končí, neumí se přizpůsobit.

Mohl bych zde naslibovat mraky změn a co vše se podaří předělat, ale tohle neudělám, protože nemohu. Z vlastní zkušenosti vím, že změny jsou možné, lze dosáhnout ještě hezčí Slezské. 4 roky mohou být krátká doba na velké sliby. Věřím však, že dlouhodobou, vytrvalou, kvalitní prací a hlavně společným úsilím můžeme dojít k velkým cílům a změnám. Nelíbí se mi, že politická uskupení nedokáží spolu komunikovat, hrají si jako děti na písku, prostě já mám větší autíčko, takže cesta je moje. Přál bych si, aby zastupitelé táhli za jeden provaz, za hezkou Slezskou, kde se nám bude všem dobře žít.

Nebojím se komunikovat na jakékoli úrovni a s kýmkoli, autority uznávám pouze přirozené, respekt si funkcí ani penězi u mě nekoupíte. Hovořím upřímně a otevřeně, což někdy bolí, ale lží již je kolem dost.

Nejvíce si cením nezávislosti politického hnutí Slezská pro život, žádné nadřazené vedení, které nám bude diktovat co můžeme, žádní sponzoři za statisíce, kterým bychom pak měli být zavázáni a prosazovat jejich zájmy v našem obvodu.

Budu se těšit na spolupráci.

kontakt: miroslav.neuwirth@spz.cz

4. Mgr. Kamil Horák Muž 43 Nákupčí v IT

Kamil HorákMuž, 43 let

Nákupčí IT v nadnárodní společnosti

OSVČ v oblasti nákupu a prodeje IT

Zakladatel a člen občanského sdružení Slezská pro život, z. s.

Člen výkonného výboru politického hnutí Slezská pro život

Narodil jsem se 7. 11. 1974 v Ostravě, a s výjimkou studia a 10 letého působení v Krnově, jsem celý život věrný rodnému městu. Původním zaměřením jsem hudebník, absolvent Konzervatoře Ostrava v oboru hra na fagot. Po základní vojenské službě jsem vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci a stal se středoškolským učitelem s aprobací na pedagogiku a hudební výchovu. Na SPgŠ a SZŠ v Krnově jsem vykonával práci učitele maturitních předmětů a třídního od roku 2000. V roce 2010 jsem nastoupil do nové životní příležitosti jako globální nákupčí nadnárodní společnosti Tieto, kde působím dodnes. Souběžně s výše uvedeným pracuji od roku 1999 do současnosti jako OSVČ v oblasti nákupu/prodeje výpočetní techniky.

V organizované volnočasové oblasti jsem se asi deset let věnoval práci s dětmi a mládeží v ostravském oddíle skautu. V Krnově jsem založil, vedl a trénoval první florbalový tým, který se zapojil do regionálních ligových soutěží. Několik let jsem působil i jako florbalový rozhodčí. Nyní se soustředím zejména na rodinu, své sousedy a okolí.  

Jsem ženatý, mám dvě školou povinné dcerky, dva čtyřnohé mazlíčky a spoustu aktivit a zájmů, mezi něž patří kutilství, fotografování, zájem o přírodu, pěší, vodní a cykloturistiku, zimní sporty, tenis a badminton. Snad jako dědictví mého dlouholetého působení ve skautu stále ctím foglarovské principy v osobním i rodinném životě, a proto mi vadí nespravedlnost a bezpráví v mém okolí. To je snad hlavním důvodem, proč jsem začal bojovat nejdříve samostatně a poté v rámci občanského spolku s problémy v mém bydlišti – Slezské Ostravě.    

Jsem připraven bojovat s bezprávím a za zajištění kvalitního života na Slezské i za Vás! Dáte mi svou důvěru?

 

5. Bc. Petra Tylečková, MBA., LL.M Žena 45 Podnikatelka OSVČ
Petra Tylečková

Dobrý den, narodila jsem se v Ostravě a žiji zde celý život. Mám to tady ráda a nikdy jsem nepřijala nabídku natrvalo z Ostravy odejít a začít žít v jiném městě nebo v jiné zemi. Považuji se proto za místního patriota. Vyrůstala jsem sice na JihuJ, ale na Slezské Ostravě jsem dva roky a vnímám ji jako jednu z nejkrásnějších částí našeho města.

Po ukončení gymnázia a vysokoškolských studií (germanistika, cestovní ruch, marketing a management zahraničního obchodu, komerční právo) jsem pracovala především jako OSVČ. Začínala jsem jako asistentka, korespondentka z německého jazyka a průvodkyně pro cestovní kanceláře, zejména v německy mluvících zemích a dále v oblasti Balkánu. Následovaly manažerské pozice, v nichž jsem se věnovala obchodu, marketingu a rozvíjení obchodních struktur,  zahraničnímu obchodu a otevírání nových trhů českým podnikatelským subjektům.

V roce 2001 jsem v Berlíně absolvovala mezinárodní školu obchodu a etiky v podnikání a v tomtéž roce v Krakově mezinárodní školu obchodu s hlavním tématem propojení obchodu a humanitárních programů,  přednášky světových kapacit v oblasti  medicíny a výzkumu, studium se zaměřením na boj s podvýživou a zlepšování imunit. systému u lidí  nakažených HIV a dalších novodobých epidemiologických rizik. Na základě toho jsem poté v pozici nezávislého samostatného podnikatele realizovala ve spolupráci se státními orgány a ministerstvy vlastní humanitární projekt zaměřený na boj s podvýživou a epidemiologickými nemocemi v konkrétním oblastech Afriky. Na své profesní dráze jsem se blíže seznámila také s pojišťovnictvím a bankovnictvím a s dluhovou problematikou našich spoluobčanů. Mám zkušenosti s organizováním   vládních i nevládních akcí,  sportovních i kulturních, s komunikaci s médii, s personálním vedením a řízením lidských zdrojů. Při mé práci mi hodně pomohly kurzy diplomacie, společenského vystupování a diplomatického protokolu pod vedením paní Elišky Coolidge Haškové. Profesionální  působení mimo Českou Republiku jsem absolvovala  v Rumunsku, Srbsku, Rusku, Švýcarsku, Turecku,  Rakousku, Německu, Itálii, Chorvatsku, Sýrii, Libanonu, Řecku, Kanadě, Makedonii,   Madagaskaru, Polsku, Slovensku, Costa Rice, Panamě, Nicaragui a Vietnamu. Hovořím anglicky, španělsky,  německy a rusky.

Nenarodila jsem se do zlaté kolébky a vše jsem si musela odpracovat. Od 15 let jsem dělala různé brigády od úklidu v Martinovských Pekárnách počínaje až po úklid města v rámci Technických Služeb konče a vím, že bez práce nejsou koláče. Mám respekt ke svým spoluobčanům a nejsem odtržena od normálního života, Vím, kolik stojí chleba. Věřím v lidi tohoto města a kraje. Věřím, že základem všeho je správná komunikace a člověk jako takový.

Rozhodla jsem se být aktivní a své zapojení do politiky vnímám tak, že pouze zodpovědný a aktivní přístup občanů ke své obci a upřímný a empatický zájem o dění okolo sebe v místě bydliště může něco změnit, a to platí dle mého názoru i v komunální politice. Právě proto jsem se stala členkou hnutí a zapojila se do užšího vedení. Považuji to za obrovskou zodpovědnost, ale především jako příležitost pro toto místo a jeho občany něco udělat a uvést do života a chodu obce zkušenosti nabyté z dosavadního profesního působení i ze světa. Věřím, že při práci pro občany jsou i přes nulovou zkušenost s politikou zcela zásadní kromě odbornosti hlavně pokora, čestnost, ctění základních principů slušnosti a umění lidem naslouchat.

Mám dospělého syna, miluji zvířata, přírodu, historické památky, kulturu, cestování a klasické tištěné knihy. V tomto jsem velmi konzervativní a na dobrou knihu nedám dopustit. Jsem od základu optimista. V minulosti jsem závodně lyžovala, takže ani sport mi není cizí.

Poslední roky mě zajímají developerské  projekty, jimž se věnuji a mé současné hlavní pracovní nasazení je práce ředitelky Institutu společenské odpovědnost, o.p.s. Zabýváme se udržitelným podnikáním, zaváděním a osvětou  principů společenské odpovědnosti v České republice. Vidím v této oblasti výzvu a obrovské rezervy.

Věta na závěr : ” Mé tajemství je jednoduché, prostě se pustím do práce.” :)

6. Jindřich Karkoška Muž 37 Dispečer

Jindřich KarkoškaNarodil jsem se 16.2.1981 v Bohumíně a s rodiči jsem bydlel v Rychvaldě (okr.Karviná). Vyučil jsem se v roce 1998 mechanikem a opravářem strojů a zařízení v Bohumíně. Po absolvování vojenské základní služby jsem pracoval v Bohumínských železárnách jako přípravář výroby. V rámci dalšího vzdělávání jsem absolvoval několik svářečských kurzů zakončených státní zkouškou. V roce 2009 jsem nastoupil k Hutním montážím ve Vítkovicích na pozici svářeč. V rámci reorganizace jsem začal pracovat na oddělení osobní dopravy a pracuji zde dodnes. V roce 2005 jsem koupil starý rodinný dům ve Slezské Ostravě (část Zvěřina), který jsem si vlastními silami zrekonstruoval. Spolu s ostatními lidmi ze Zvěřiny jsem založil spolek ,,Zvěřinské Údolí“, kde od roku 2015 vykonávám funkci předsedy spolku. Organizuji zábavné akce pro děti a jejich rodiče jako např. stavění a kácení máje, smažení vaječiny, zdobení vánočního stromu a Mikuláše. Pořádám úklidové akce v našem okolí. Mezi mé zájmy patří starost o dům a zahradu, chov ryb a andulek.

Přijal jsem nabídku stát se členem výkonné rady hnutí Slezská pro život, protože z vlastní zkušenosti vím, že když lidem záleží na místě, ve kterém žijí, a když jsou ochotni podílet se na jeho zvelebování, mohou společně hodně dokázat. Nemá smysl čekat, že to někdo udělá za nás. Výsledkem takové spolupráce je nejen hezké místo pro spokojený život, ale také dobré sousedské vztahy, díky kterým se toto místo stane domovem.

7. Ing. Jiří Tomšej Muž 40 Podnikatel

Jíří TomšejIng. Jiří Tomšej
Muž, 41 let
Člen hnutí Slezská pro život
Podnikatel

Narodil jsem se v Opavě, ale krátce poté jsme se přestěhovali do Bohumína, kde jsem žil do 18 let a kde jsem navštěvoval základní školu i gymnázium.

S nástupem na Vysokou školu báňskou jsem se přestěhoval na Slezskou Ostravu, kde žiji dodnes. Takže již skoro čtvrt století mohu sledovat, zda se Slezská vyvíjí, mění a buduje.

Vzhledem k tomu, že zde žijeme celá rodina, tedy manželka a děti, zajímá nás samozřejmě občanská vybavenost a volnočasové vyžití pro rodiny s dětmi. Na Slezské žijí i mí rodiče, takže i starosti seniorů máme z první ruky.

Vzhledem k tomu, že se potkávám s lidmi ve svém okolí, kteří cítí stejně jako my, že vývoj Slezské není výrazněji pozitivně směřován, dohodli jsme se, že zkusíme naši Slezské dát novou energii, nové nápady a nový přístup. Proto jsme založili hnutí Slezská pro život. Chceme ovlivňovat lokální politiku z pozice občanského sdružení nezatíženého tradiční politickou doktrínou a ambicí v celorepublikové politice, které často tvoří překážky pro spolupráci na komunální úrovni.

8. Mgr. Zuzana Piščáková Žena 54 Učitelka
9. Josef Burkovič Muž 76 Důchodce
1-50